Plaťme ľuďom, ktorí sa volieb nechcú zúčastniť.

Autor: Rastislav Bielik | 20.5.2014 o 9:08 | (upravené 20.5.2014 o 9:13) Karma článku: 6,82 | Prečítané:  726x

V biznise sú inovatívne firmy, ktoré nejdú s davom. Keď všetci na HR konferenciách rozprávajú ako si udržať a motivovať zamestnancov, oni urobia presný opak. V roku 2007 sa americký Zappos, najväčší online predajca topánok na svete, rozhodol, že ponúkne odmenu 1000 dolárov každému novému zamestnancovi, ktorý sa rozhodne skončiť v skúšobnej lehote.  

Pred mesiacom oznámil Amazon, že túto netypickú ponuku pre svojich zamestnancov zavádzajú aj oni. Po skončení prvého roku dostane zamestnanec ponuku na  bonus 2000 dolárov, v prípade, ak sa rozhodne pracovný pomer ukončiť. Táto sa zvyšuje každoročne o ďalších 1000 dolárov, až do výšky 5000 dolárov. Hodnoteniu tejto stratégie sa viackrát venoval Harvard Business Review.  Viete čo je hlavný dôvod a motivácia k zavedeniu tejto „bláznivej“ HR stratégie? Eliminovať vo firme ľudí, ktorí nie sú vo firme spokojní.  Nešťastní ľudia vraj robia neúspešné firmy.  

Predstavte si, že Slovensko by sa stalo prvou demokratickou krajinou, ktorá by platila občanom, ktorí sa dobrovoľne rozhodnú volieb nezúčastniť.  Áno, súhlasím, znie to absurdne. Možno rovnako ako v roku 2007 dnes úspešná a kopírovaná stratégia Zapposu.

Povedzme, že štát by vyplatil 5 Eur každému, kto sa dobrovoľne rozhodne niektorých volieb nezúčastniť. Aké by boli prínosy?

1. Prakticky by sme úplne eliminovali kupovanie hlasov a volebné podvody. Ten, komu sú demokratické voľby „ukradnuté“ by svoj hlas predal štátu, nie podvodníkom.

2.  Viacerí by si, možno po prvýkrát, uvedomili, že možnosť slobodne voliť je dar a má svoju hodnotu.

3.  Ušetrili by sme životné prostredie aj peniaze, pretože by sme netlačili milióny hlasovacích lístkov pre voličov, ktorí aj tak neprídu. (Napríklad v sobotných eurovoľbách je to až 29 strán papiera pre každého voliča – nevoliča a 80 % z nich pôjde pravdepodobne priamo do smetného koša, v lepšom prípade na recykláciu)

4. Zaručene všetci by sa na voľby tešili.

Máte lepší „out of box“ návrh? Výborne, sem s ním. Sme malá a mladá krajina, imidž inovatívneho tigra na ktorého svet hľadí so záujmom by sa nám veľmi hodil. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?