Staňme sa Slovenskom, na ktoré budeme hrdí.

Autor: Rastislav Bielik | 6.4.2014 o 22:22 | Karma článku: 11,67 | Prečítané:  688x

Doterajšia história ukazuje, že recept ako sa stať na Slovensku premiérom, je poskytnúť ľuďom nádej, aj keď falošnú, že ich život sa rýchlo zmení k lepšiemu. V prvej polovici 90. rokoch voličov okúzlil sen o druhom Švajčiarsku, v roku 1998 zabrala zmluva o dvojnásobných platoch a v posledných rokoch valcujú Slovensko slogany o istotách pre ľudí. Môže u nás jedného dňa vo voľbách zvíťaziť strana s reálnymi víziami prosperity pre Slovensko, ktorá ľuďom otvorene povie, že skratky neexistujú, že bez práce nie sú koláče a že štát môže rozdať len toľko, koľko predtým zoberie ľuďom a firmám na daniach a odvodoch?

Rozprávka o švajčiarskom Slovensku už nehovorila, že tam to trvalo 200 rokov. V roku 1815 spravili Švajčiari odvážne rozhodnutie a stali sa po Švédsku druhou najstaršou neutrálnou krajinou na svete. V roku 1874 tam odštartovala prudká priemyselná expanzia a rýchle budovanie železničnej siete, ktoré následne umožnilo boom cestovného ruchu. Ďalším dôvodom dnešnej švajčiarskej prosperity je dlhodobá koncentrácia na odvetvia s vysokou pridanou hodnotou. Swatch, Tissot, Rolex, Nestlé, Roche, Novartis a desiatky ďalších špičkových firiem kraľujú farmaceutickému, hodinárskemu a potravinárskemu priemyslu. Veľmi dôležitým príspevkom k blahobytu Švajčiarska je skutočná podpora zahraničného obchodu ako aj spoľahlivý a diskrétny finančný sektor (áno, aj s problematickými vkladmi od nacistov počas vojny).

My na Slovensku zatiaľ musíme strážiť také samozrejmé veci ako demokratickosť volieb ústavných sudcov či kontrolovať, aby vládni politici nerozkradli všetky spoločné zdroje cez verejné obstarávanie či rôzne dotácie. Možno sme z toho takí unavení, že nám neostáva chuť ani sila sformulovať zmysluplnú víziu pre Slovensko na najbližších 20 rokov. Pravdepodobne preto potom ako národ vždy radšej uveríme rozprávke o poletujúcom zlatom holubovi ako poctivej rade o tom, že z malého kuriatka je možné dochovať sliepku a postupne, za niekoľko rokov, vybudovať celú farmu.

Prajem si, aby sme na Slovensku raz našli naše vlastné „švajčiarske hodinky", ktoré nás preslávia po svete. Možno za nimi budú slovenské firmy Eset, Sygic, Pixel Federation či Etarget, možno to bude niečo iné. Želám si, aby Slováci viac uverili svojim schopnostiam a menej sa spoliehali na politikov a štát. Prajem si, aby sme sa v budúcnosti lepšie starali sa o naše lesy, lúky, polia, vodu, vzduch lebo je to vzácne bohatstvo, ktoré sme len zdedili. Slovensku prajem, aby ho v budúcnosti viedli rozumní a čestní ľudia, ktorí už poznajú cestu k úspechu a dokázali to vo svojich predošlých profesiách.

Keď sa pozerám na Petra Sagana, Mariána Hossu, Zdena Cháru či Dominiku Cibulkovú, myslím, že aj my raz môžeme byť národom víťazov. Záleží len na nás, či sme ochotní vyhrnúť si rukávy, nevyplakávať nad osudom a menej závidieť. Ak sa nám to raz podarí, potom budeme môcť byť na Slovensko aj na seba všetci právom hrdí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?